Skip to main content

Vandring vid Säveån

Häng med på en kvällsvandring i härlig vårgrönska längs Säveåns forsar och lugnvatten. Tema för vandringen är "vattendrag" så vi samtalar kring favoritjokkar och -älvar i fjällen - när vi inte bara går tyst och lyssnar på bruset.

Start vid Floda station kl 18:00, dit du kommer med pendeltåget eller bil. Tåg från Göteborg avgår 17:23 och är framme i Floda kl 17:48. Vi möts vid Gotaledens skyltar.

Vi slutar vid Stenkullens station där de som parkerat vid Floda kan ta tåget tillbaka dit. OBS! Räkna med att ta tåget kl 20:44 från Stenkullen. Tyvärr går tågen endast en gång i timmen på kvällen åt det hållet. 

Tåg tillbaka mot Göteborg går kl 20:15 från Stenkullen. Alternativt finns en förbindelse med buss+tåg kl 20:44.

Medtag fika för en lite längre paus intill ån.

Längd 6-7 km, med möjlighet till förlängning för de som skulle vilja det, det går att fortsätta Gotaleden till Lerum och ta tåget därifrån istället.

Anmälan senast 10 maj till Fredrik Hagstedt på sms 0768-19 67 34

Information

Start 2026-05-11 18:00
Slut 2026-05-11 20:30