Pressmeddelande 2023-09-12 - Svenska Fjällklubben

english

  • Svenska Fjällklubben

Pressmeddelande 2023-09-12

Svenska Fjällklubben undertecknar Kebnekaiseprotokollet

 I dag vid STF Kebnekaise fjällstation signeras Kebnekaiseprotokollet av Svenska Fjällklubben tillsammans med sju andra friluftsorganisationer. Protokollet är en del av Klimattoppmöte Kebnekaise som Svenska Turistföreningen bjudit in friluftslivet och transportbranschen till. Forskningen visar att de största klimatutsläppen från friluftslivet oftast kommer från resorna och därför fokuserar protokollet på hur vi transporterar oss ut i naturen.

Under toppmötet på STF Kebnekaise Fjällstation deltar ledarna från många av Sveriges största friluftsorganisationer samt nyckelpersoner från transportbranschen såsom tågbolag, Trafikverket, länstrafiken, departement och riksdagens trafikutskott. Forskare från bland annat Tarfala forskningsstation och Mistra Sports and Outdoor har visat på hur klimatförändringarna påverkar friluftslivet och hur ett mer klimatsmart resande kan underlättas. Detta tar åtta av Sveriges största friluftsorganisationer nu fasta på genom att gemensamt signera Kebnekaiseprotokollet.

  - Genom att underteckna Kebnekaiseprotokollet tar Svenska Fjällklubben ett tydligt steg för att få kontroll över, samt minska, den klimatbelastning vår verksamhet ger upphov till. I ett första steg ligger fokus på resor, därefter kommer vi att söka nya vägar att minska även inom andra områden, säger Stig Persson, ordförande.

Kebnekaiseprotokollet innehåller bland annat kravet på att alla undertecknare ska göra en klimatkartläggning av föreningens resor samt att ta fram en åtgärdsplan för att minska dessa klimatutsläpp. Undertecknandet av protokollet blir även startskottet för ett helt nytt nätverk som ska underlätta för friluftslivets organisationer att snabbt minska dessa utsläpp.

 - Tillsammans organiserar vi inom det svenska friluftslivet 1,8 miljoner medlemmar, om vi agerar gemensamt för mer klimatsmart resande så ger det effekt. Det är därför vi nu lanserar Kebnekaiseprotokollet och bildar det här nya nätverket, säger Maria Ros Hjelm, generalsekreterare Svenska Turistföreningen.

Klimattoppmöte Kebnekaise började redan ombord på nattåget till Kiruna i söndags och har sedan fortsatt med forskarföreläsningar och diskussionsgrupper under vandring till och på Kebnekaise Fjällstation. Deltagarna har fått ta del av de senaste forskningsresultaten kring klimat och friluftsliv och även med egna ögon fått se hur glaciärerna vid Kebnekaise drar sig tillbaka i ett allt varmare klimat. Toppmötet avslutas med en gemensam vandring tillbaka till Nikkaluokta och nattåget söderut på torsdag 14/9. Mer information om toppmötet och deltagare finns här. 

 Fakta

Följande organisationer undertecknar Kebnekaiseprotokollet: Svenska Turistföreningen, Svenskt Friluftsliv, Orienteringsförbundet, Scouterna, Naturskyddsföreningen, Svenska Kanotförbundet, Cykelfrämjandet och Svenska Fjällklubben

Protokollet i dess helhet kan läsas här

För mer information kontakta

Svenska Fjällklubben. 

Ulf von Sydow Ansvarig fjällmiljö Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

mobilnummer 070 587 02 41

 Stig Persson Ordförande Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

mobilnummer 076 101 11 56  

 

 

Partners

Hilleberg
Lundhags
Fjällfararnas Gröna band
Fjällfararnas Vita band

english